[1] |
Feromónové lapače i lapáky majú vo všeobecnosti rovnaké poslanie. Slúžia na zámerný odchyt a zisťovanie prítomnosti či zastúpenia, najmä, škodlivých druhov hmyzu. Objavením prirodzených chemokomunikačných systémov, zvládnutím syntézy feromónov a iných, najmä, primárnych atraktantov, započala aj metóda lapačov a lapákov novú éru a poskytla nové možnosti.
U lapákov ide najmä o zvýšenie atraktivity na cieľový druh škodcu. Navnadením lapákov feromónovými vábidlami sa podstatne favorizuje odchyt cieľového druhu, pričom atraktivita lapákov pre ostatné druhy zostáva prakticky nezmenená. Preto sa dajú použiť pri monitoringu i pri znižovaní populácie v lokalite. S nenavnadenými či navnadenými lapákmi má prax najdlhšie skúsenosti a poznatky. Nebudem ju preto širšie rozvádzať.
U lapačov ide o selektívny odchyt druhov podľa použitého vábidla. Navnadené lapače môžu plynule a neprerušovane odchytávať značné percento rojacej sa aktívnej populácie v lokalite. Odchytávaná časť spoľahlivo koreluje so skutočným výskytom i dynamikou lokálnej populácie. Preto sa dajú s výhodou používať pri pohodlnom zisťovaní výskytu a monitoringu druhov v najširšom zmysle slova. Dlhodobý monitoring poskytuje podklady pre prognózu tendencií ďalšieho rozvoja populácie. Navnadené vysoko účinnými a dlhodobo pôsobiacimi vábidlami sa dajú použiť aj pri aktívnom hromadnom odchyte rojacej a aktívne letiacej populácie škodcu a tým, najmä, pri preventívnej ochrane pred kalamitným nárastom výskytu škodcu.
Na Slovensku sa uskutočňuje nepretržitý relevantný vývoj a výroba profesionálnych feromónových lapačov súbežne s rozvojom výroby a metód použitia feromónov v praxi. Počiatky má pôvodne vo VÚAGT na začiatku 80. rokov (AO 244959) a od začiatku 90. rokov vo firme Fytofarm, s.r.o., Bratislava (ÚV 2442). Dodnes sa ich vyrobilo viac ako stotisíc kusov a nachádzajú uplatnenie doma i v zahraničí. Feromónový lapač ECOTRAP [2] je konštruovaný tak, že umožňuje svojimi dielcami zložiť aj variant do ťažko prístupných terénov (s podzemnou pascou) na celosezónny odchyt bez vyprázdňovania úlovku (ÚV 5217), bariérový lapač SBC na mokrý odchyt, lievikový lapač a najnovší FYTOTRAP [3] (ÚV 6713), ktorý využíva prednosti krížového nárazového i tzv. štrbinového lapača. Tento vôbec najnovší typ komerčného lapača umožňuje aj unikátne riešenú (prípadnú) súbežnú aplikáciu entomopatogénov. Vychádza z poznatkov z predchádzajúceho variantu ECOTRAP-TRIO [4] (ÚV 5269). V podstate ide nielen o riešenie nového typu lapača, ale, naviac, naznačuje aj novú možnú koncepciu metódy feromónových lapačov.
V zahraničí prebieha tiež ďalšia inovácia štrbinového lapača typu THEYSOHN. Na Slovensku je distribuovaná najnovšia komerčná verzia MULTIWIT BK [5]. Inovácia, okrem vhodnejšieho materiálu a technického prevedenia, prináša riešenie pasce-vaničky aj na mokrý odchyt a pridávanie antismelu na zabránenie rozkladu lykožrútov ako aj profesionálnu úpravu vaničky na aplikáciu entomopatogénov (ÚV 6060) atď.
Tieto fakty kontrastujú s údajmi iných autorov (Galko, J. a kol.: APOL 2014, 161-165) aj v tom, že ide už o komercializované profesionálne výrobky.
Z hľadiska odchytu ide u spomínaných typov o porovnateľné prostriedky. Z hľadiska používania rozhodujú skôr manipulačné vlastnosti, tradícia, obľúbenosť, rutina, zvyk, komerčná ponuka a pod.
Overovanie funkčnosti feromónového lapača sa dá urobiť relatívne rýchlo a jednoducho. Stačí lapač navnadiť vhodným vábidlom a pozorovať, či nalietávajúce chrobáky odchytáva alebo nie.
Porovnávanie odchytovej účinnosti lapačov je už oveľa náročnejšia záležitosť, kde treba zohľadniť množstvo faktorov. Nesprávne postavený experiment môže viesť k chybným výsledkom a záverom. Malo by ísť o väčší súbor porovnávaných lapačov, kde sa musí vylúčiť najmä vplyv tzv. pozičného efektu na výšku úlovku i vplyv ďalších faktorov.
U komerčných lapačov je funkčná veľkosť nárazovej odchytovej plochy vyjadrená v cm2 síce rozdielna, ale vzhľadom na ďalšie, už čiastočne spomínané faktory, býva dosahovaná veľkosť úlovku, za porovnateľných podmienok prostredia a identických odparníkov, porovnateľná a bez významnejších rozdielov: štrbinové lapače 3 700 cm2, krížový bariérový lapač 4 700 cm2, FYTOTRAP [3] v základnej zostave 5176 cm2.
Tab.č.1 Počet lykožrútov ulovených do jednotlivých segmentov zostavy lapača.
Prototyp FYTOTRAP [3] navnadený jedným ks IT-ECOLURE [6]. Lokalita Brod, 21.04. – 11.05. 2013.
Ľavý segment | Pravý segment | Stred lapača | Spolu | ||||
365 | 451 | 1265 | 2081 |
Už prvé výsledky terénnych rýchlotestov (Malá Lehota, lokalita Na brode, 21. apríl až 11. máj 2013) prototypu tohto lapača v tzv. základnej formácii poukazujú (Tab.č.1) na nie zanedbateľné zvýšenie počtu odchytených lykožrútov (cca o 60 %).
Využitie lapača FYTOTRAP [3] na aplikáciu entomopatogénov spočíva len v zmene orientácie štrbinového segmentu (šikmého dna a tým aj výpustného otvoru). V tomto prípade segment slúži na umiestnenie infekčnej vložky, cez ktorú sa môže táto kontaminovaná časť úlovku voľne vrátiť späť do lokality. Entomopatogénny materiál je vďaka jednoduchým technickým prvkom dostatočne chránený proti vlhkosti zo zrážok ako aj proti prípadnému prehrievaniu pri vysokých teplotách (dostatočné prúdenie vzduchu).
Dôležitou prednosťou pri tomto použití je fakt, že sa tu neznižuje účinnosť samotnej metódy hromadného odchytu, pretože do lokality sa vracia len časť populácie (dostatočná pre prenos infekcie) odchytenej nad rámec bežného odchytu.
Ponúka reálnu možnosť dosiahnuť významné zvýšenie účinnosti feromónových lapačov aj v porovnaní s tzv. otrávenými lapákmi. Naviac, s vylúčením použitia pesticídov. Ide teda o univerzálny lapač novej generácie so sofistikovanejšími nárokmi na užívateľa.
[1] https://www.fytofarm.sk/index.php?s-cv-contentID=12380&s-cv-viewType=FULL_SCREEN&t=rtPlain
[2] https://www.fytofarm.sk/ecotrap
[3] https://www.fytofarm.sk/fytotrap
[4] https://www.fytofarm.sk/ecotrap#ecotrap-trio
[5] https://www.fytofarm.sk/multiwit-bk
[6] https://www.fytofarm.sk/it-ecolure
[7] https://www.fytofarm.sk/feromonove-pripravky